
Biskupia Kopa (890m n.p.m.) – opis, szlaki, ciekawostki
Góra Biskupia Kopa znajduje się na wysokości 890 m n.p.m. i jest jednym z najwyższych szczytów w okolicy. Należy do Korony Gór Polski oraz Korony Sudetów Polskich. Z uwagi na swoją malowniczą okolicę i interesującą historię, jest bardzo popularnym miejscem zarówno wśród turystów, jak i miłośników górskiej przyrody.
Nazwa góry Biskupia Kopa wywodzi się od biskupa Jana Václava Antonína z Kounic, który zlecił jej pomiar w 1736 roku. Jednakże, najwcześniejsza wzmianka o tej górze pochodzi z 1675 roku, kiedy to została odnotowana w księdze katastralnej.
Biskupia Kopa jest również związana z historią górnictwa w Karkonoszach. W latach 50-tych XIX wieku na stokach góry odkryto złoża rud miedzi. W wyniku eksploatacji powstało kilka sztolni i kopalń, z których największą była kopalnia „Maria”. Obecnie można zobaczyć pozostałości po tych kopalniach, a także piękne widoki na okolicę.
Warto także wspomnieć, że na szczycie góry Biskupia Kopa znajduje się wieża widokowa zbudowana w 1905 roku. Obecnie jest to punkt widokowy oferujący niesamowite panoramy na Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Izerskie i Góry Kaczawskie.
Góra ta jest także ważnym punktem na szlaku turystycznym. W pobliżu szczytu przebiegają trasy turystyczne, takie jak: Szlak Waloński, Szlak Kamiennych Wałów czy Szlak Karkonoski. Góra ta jest doskonałym miejscem do wspinaczki górskiej, narciarstwa biegowego oraz jazdy na nartach zjazdowych w sezonie zimowym.




Góra Biskupia Kopa to popularny cel wędrówek turystycznych w Karkonoszach. Istnieje kilka szlaków prowadzących na jej szczyt, z których każdy oferuje niepowtarzalne widoki na okolicę oraz ciekawe atrakcje. Oto krótki opis szlaków prowadzących na Biskupią Kopę:
- Szlak Żółty spod Ośrodka Wypoczynkowego Ziemowit w Jarnołtówku – trasa: 3,9 km, czas ok. 1h 50m (w jedną stronę), przewyższenie : 418 m, stopień trudności: trasa bardzo łatwa, możliwość wjazdu z wózkiem. Parking duży, płatny.
- Szlak Czerwony z Bolkowic – trasa: 3,3km, czas ok, 1h 40 minut (w jedną stronę), przewyższenie : 492 m, stopień trudności: trasa łatwa. Darmowy parking przy drodze.
- Szlak Niebieski z Pokrzywnej – trasa: 6,4 km, czas ok. 2h 45m (w jedną stronę), przewyższenie: 555m, stopień trudności: łatwa z jedną wysoką 11-metrową drabiną. Parking mały darmowy.
Nie ważne, którą trasę wybierzesz, każda z nich oferuje niezapomniane wrażenia i piękne widoki na okolicę. To z pewnością jeden z najpiękniejszych szczytów w Karkonoszach i nie może go zabraknąć na liście miejsc do odwiedzenia przez miłośników górskich wędrówek.


Oto 10 ciekawostek na temat Biskupiej Kopy:
- Idąc niebieskim szlakiem z Pokrzywnej idziemy przez Gwarkową Perć, na której znajduje się drabina po której musimy wspiąć się, aby iść dalej. To ponoć najdłuższa w Polsce drabinka do wspinaczki skalnej (35 stopni, 11 metrów).
- Nazwa góry pochodzi od faktu, że w średniowieczu biskupi wrocławscy mieli tam swoje dobra.
- Na szczycie Biskupiej Kopy znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać piękne widoki na okolicę.
- W schronisku 'Domu Turysty’ Pod Biskupią Kopą pod sufitem wiszą obcięte krawaty – jeśli jakiś elegancik pojawi się tu z nim na szyi, może liczyć na pewną utratę tegoż elementu wystroju 🙂
- W 1962 roku na Biskupiej Kopie odkryto jedno z największych w Polsce wystąpień rubinów, które jednak nie ma już znaczenia gospodarczego.
- Na stokach Biskupiej Kopy znajduje się kilka schronisk turystycznych, w których można zatrzymać się na nocleg.
- W latach 2015 – 2018 zostało wycięte ponad 200 tysięcy świerków na ok. 280 hektarach, ponieważ zostały zaatakowane przez kornik drukarz. Na szczęście te łyse stoki zaczyna na nowo porastać las liściasty.
- Na stokach Biskupiej Kopy rośnie wiele cennych gatunków roślin, takich jak m.in. krokusy, szarotki czy wawrzynek wilczełyko.
- W czasie II wojny światowej na Biskupiej Kopie działała niemiecka bateria artylerii przeciwlotniczej.
- Góra ta jest popularnym celem rajdów i zawodów sportowych, takich jak np. Bieg Piastów czy Maraton Karkonoski.









