GÓRY,  HISZPANIA,  TEIDE 3715 m,  TENERYFA,  Wszystkie

Wulkan Teide – wejście na szczyt (z pozwoleniem i bez, ale legalnie)

Szczyt Teide na Teneryfie to aktywny wulkan i zarazem najwyższy szczyt Hiszpanii, który wznosi się na wysokość 3718 metrów. Jest to wulkan tarczowy, który powstał około 170 tysięcy lat temu i do dziś uważany jest za aktywny. Wulkan ten jest uważany za jedno z najważniejszych miejsc geologicznych na świecie i stanowi jednocześnie jeden z największych atrakcji turystycznych Teneryfy. Na szczycie wulkanu znajduje się krater o średnicy około 800 metrów, który powstał w wyniku eksplozji wulkanu około 250 lat temu. Ze szczytu Teide rozpościera się przepiękny widok na okolicę oraz na pobliskie wysepki. Teide to nie tylko atrakcja turystyczna, ale również ważne miejsce badań geologicznych, które dostarcza naukowcom wiele informacji na temat historii Ziemi.

Najpopularniejszym szlakiem prowadzącym na szczyt Teide jest trasa zaczynająca się przy parkingu Montaña Blanca. Szlak prowadzi przez schronisko Refugio de Altavista, które obecnie jest zamknięte. Parking jest ogólnodostępny, a samochód można tam zostawić na noc.

Szczyt Teide na Teneryfie to jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie. Najpopularniejszym sposobem na dostanie się na wulkan Teide jest wjazd kolejką Teleférico del Teide z poziomu  2356 m n.p.m. na wysokość 3555 m n.p.m. gdzie znajduje się górna stacja kolejki (wjazd trwa ok. 10 minut), skąd czeka nas piesza wędrówka na sam szczyt. Drugi sposób to wejście pieszo. Wspinaczka na szczyt to niesamowite przeżycie, które warto przeżyć. Istnieją trzy sposoby na wejście na szczyt Teide:

 1. Zdobądź pozwolenie: Najprostszym sposobem na zdobycie pozwolenia na wejście na szczyt Teide jest rejestracja na stronie internetowej Narodowego Parku Teide (https://www.reservasparquesnacionales.es/real/ParquesNac/index.aspx). Po wprowadzeniu niezbędnych danych i wyborze odpowiedniego terminu, możesz uzyskać pozwolenie na wspinaczkę na szczyt. Pamiętaj, że ilość zezwoleń na wspinaczkę jest ograniczona, dlatego warto to zrobić z wyprzedzeniem. Na szczyt może wejść tylko 200 osób dziennie. Pozwolenie na wejście jest darmowe, jednak można je zarezerwować tylko z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.
 2. Skorzystaj z usług przewodników: Skorzystanie z usług licencjonowanych przewodników jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą lub nie potrafią zdobyć pozwolenia na wspinaczkę na szczyt Teide. Przewodnicy posiadają wiedzę na temat terenu i warunków atmosferycznych, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo wspinaczki. Dodatkowo, przewodnicy są w stanie dostarczyć ciekawych informacji na temat historii i kultury Teneryfy. Jest to dobry sposób dla osób, które chcą doświadczyć wspinaczki na szczyt Teide, ale nie chcą się martwić o logistykę.
 3. Jeśli nie udało Ci się uzyskać pozwolenia na wejście na szczyt, istnieje opcja przeprowadzenia nocnej wędrówki, aby dotrzeć na szczyt przed godziną 9:00 rano. Dopiero po godzinie 9 pojawia się strażnik proszący o pokazanie wejściówek. Możesz skorzystać ze szlaku, który prowadzi na wulkan, ale upewnij się, że rozpoczynasz wędrówkę około 1:30-3:00 w nocy, aby zdążyć przed wschodem słońca. Przed wyjściem na szlak warto sprawdzić prognozę pogody oraz godzinę wschodu słońca.

Wszystkie powyższe sposoby są legalne. Pamiętaj, że Teide to wyjątkowe miejsce, które wymaga szacunku i odpowiedzialnego podejścia. Dbajmy o nasze środowisko i cieszmy się wspinaczką.

Widok z Teide

Wyruszyliśmy na szlak o 2:00 w nocy. Szliśmy z naszą córką (11 lat). Pierwszy odcinek szlaku prowadzi przez szutrową, szeroką drogę o długości 4,5 kilometra. Nachylenie jest łagodne i po około godzinie dotarliśmy do rozwidlenia, prowadzącego na górę Montaña Blanca. Następny odcinek szlaku był dość stromy i niekomfortowy z luźnymi kamieniami, które utrudniały stawianie stabilnych kroków, a w niektórych miejscach szlak był słabo oznakowany i przez chwilę nie byliśmy pewni czy idziemy dobrą drogą. Po prawie 3 godzinach marszu, ok. 5:00 rano, dotarliśmy do schroniska Refugio de Altavista, które znajduje się na wysokości 3260 m n.p.m. Schronisko niestety było zamknięte, ale była możliwość wejść do zadaszonego ganku i razem z kilkoma osobami spotkanymi na szlaku, zrobiliśmy przerwę na jedzenie i ogrzanie się. Na tej wysokości bardzo wiało i temperatura odczuwalna w nocy była ok. -5 stopni Celsjusza. Ze schroniska ruszyliśmy o godzinie 5:30. Do szczytu pozostało nam troszkę ponad 2 kilometry, kamienistą ścieżką. Na tym odcinku mieliśmy kilka 'kryzysów’ 🙂 Przenikające zimno robiło swoje, pomimo że byliśmy przygotowani w ciepłe kurtki, czapki i rękawiczki. Do kolejki doszliśmy ok. 7 rano. Przekroczyliśmy bramkę bez problemu, nie było strażnika sprawdzającego pozwolenia. Na szczyt zostało jakieś 25-30 minut, strasznie wiało, co chwilkę robiliśmy przerwę chowając się za skały. Między czasie mieliśmy okazję na niesamowity spektakl jaki zaserwowała nam natura. Wschód słońca nad chmurami zrekompensował nasz wysiłek, widok był przepiękny. Najpiękniejszy wschód słońca jaki widzieliśmy.

Pamiętaj, że …

 • …. temperatury w nocy w obszarze Parku Narodowego Teide potrafią spaść nawet do ujemnych temperatur i im wyżej tym bardziej wieje, dlatego koniecznie zadbaj o odpowiednie ubranie. Pamiętaj też o latarce czołówce. Zabierz ze sobą odpowiednią ilość wody, termos z herbatą i jedzenie. 
 • …. kolejka linowa może danego dnia nie działać ze względu na złe warunki pogodowe i duży wiatr! Jeśli wchodzisz na Teide w nocy, musisz liczyć się z tym, że będziesz również musiał zejść o własnych siłach. 
 • …. niektórzy ludzie doświadczają choroby wysokościowej, ponieważ organizm człowieka nie jest przystosowany do przebywania na dużej wysokości i trudno jest się do tego przygotować. Podczas wędrówki ważne jest, aby obserwować swoje ciało i nie podejmować próby zdobycia szczytu w pojedynkę.

CIEKAWOSTKI O WULKANIE TEIDE

 1. Teide jest najwyższym szczytem Hiszpanii, a jego wysokość wynosi 3 718 metrów nad poziomem morza.
 2. Wulkan został uformowany około 170 tysięcy lat temu, a ostatnia erupcja miała miejsce w 1909 roku.
 3. Teide jest jednym z największych wulkanów na Ziemi pod względem objętości, a jego objętość wynosi około 600 km³.
 4. W 2007 roku Teide został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 5. Wulkan jest popularnym miejscem turystycznym i jest odwiedzany przez około 3 miliony turystów rocznie.
 6. Na stokach Teide znajdują się unikalne gatunki roślin, które przystosowały się do ekstremalnych warunków panujących na wysokości ponad 2 000 metrów.
 7. Wulkan był uważany za święte miejsce przez rdzenne ludy Wysp Kanaryjskich, którzy nazywali go Echeyde.
 8. Teide jest częścią Parku Narodowego Teide, który został utworzony w 1954 roku i zajmuje obszar ponad 18 000 hektarów.
 9. Wulkan jest ważnym źródłem informacji dla geologów, którzy badają historię Ziemi oraz procesy geologiczne.
 10. Teide był także wykorzystywany do filmowania wielu filmów, w tym „Wrath of the Titans” i „Planet of the Apes”.

Schronisko Refugio de Altavista

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *