CHORWACJA,  Wszystkie

Park Narodowy KRKA w Chorwacji

Park Narodowy Krka to niezwykłe miejsce, które zapiera dech w piersiach swoją naturalną urodą i spektakularnymi wodospadami. Zajmuje powierzchnię 109km2 , dzięki czemu należy do jednych z największych parków w Chorwacji. Otoczony bujną roślinnością i kaskadującymi potokami, park oferuje niepowtarzalne doświadczenia dla miłośników przyrody i podróżników. Przechadzając się po malowniczych ścieżkach, można podziwiać wodospady, których wspaniałe kaskady tworzą magiczną symfonię dźwięków i barw. Park Narodowy Krka to dom dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Można tu spotkać rzadkie ptaki, takie jak orliki i czaple, oraz zobaczyć różnorodne gatunki roślin, w tym wiele endemitów.

Park Narodowy Krka czynny cały rok

Park czynny jest przez cały rok. Jeśli chcemy dotrzeć tylko do wodospadów Skradinski Buk należy skorzystać z wejścia Lozovac. Auto należy zostawić na dużym parkingu przy kasie biletowej i na dół zejść o własnych siłach lub skorzystać z parkowych autobusów. Od kwietnia do października park umożliwia zwiedzającym bezpłatny transport autobusem od wejścia aż do Skradinskiego Buku. Polecam zjazd autobusem na dół i usiąść jak najbliżej kierowcy, a gwarantuję dodatkową adrenalinę. Kierowca aby zmieścić się na licznych zakrętach musi wysunąć przód autokaru nad przepaść:) Ogólnie rzecz biorąc dodatkowa atrakcja 🙂

Woda, spływająca z wysokich klifów, bez wątpienia tworzy mistyczną atmosferę, pozostawiając niezapomniane wrażenia. Mieliśmy przyjemność kąpieli w tych cudnych jeziorach i pod wodospadami ale od 2021 roku jest całkowity zakaz kąpieli w PN KRKA! To miejsce jest prawdziwym rajem dla miłośników fotografii, którzy mogą uwiecznić niezwykłe krajobrazy i dziką przyrodę. Wizyta w Parku Narodowym Krka to nie tylko podróż do piękna, ale także możliwość zanurzenia się w historii i kulturze tego regionu. Park Narodowy Krka był miejscem kręcenia filmów i produkcji telewizyjnych np Winnetou. Jego malownicze krajobrazy i piękne wodospady przyciągają twórców filmowych z całego świata, którzy korzystają z niepowtarzalnej scenerii do realizacji swoich projektów.

Młyny wodne

Park otacza zabytkowe młyny wodne, które stanowią świadectwo tradycyjnego sposobu życia i pracy ludzi, którzy od wieków czerpią z dobrodziejstw natury. Te historyczne struktury stanowią ciekawy przykład technologii wykorzystywanej przez wiele pokoleń do mielenia zbóż. To miejsce pełne harmonii i spokoju, które daje szansę na oderwanie się od zgiełku codzienności, a także pozwala na kontemplację piękna przyrody w jej najczystszej formie. Park Narodowy Krka to przede wszystkim oaza ciszy i równowagi. Zapewnia niezapomniane wrażenia i inspirację dla wszystkich, którzy pragną odkryć magiczne zakątki Chorwacji.

Wodospad Skradinski Buk

Jak wiemy Park słynie ze swoich pięknych wodospadów. Najbardziej znany i największy to wodospad Skradinski Buk. Ma on wysokość około 45 metrów i jest jednym z największych atrakcji parku. To wspaniałe miejsce, gdzie turkusowa woda spływa po stopniach skalnych, tworząc imponujące kaskady.

Do największego wodospadu Skradinski Buk można dojść w niecałe 10 minut przepiekną ścieżką. Na dodatek wiedzie głównie po drewnianych kładkach i mostkach o długości około 875 metrów. Widoki są naprawdę niesamowite, woda w rzece jest przeźroczysta i kryształowo czysta, doskonale widać pływające w niej ryby.

W środku Parku Narodowego Krka znajduje się malownicza wyspa Visovac. Na wyspie znajduje się klasztor franciszkański z XV wieku, który jest ważnym miejscem pielgrzymek. Odwiedzający mogą podziwiać piękne krajobrazy i zanurzyć się w duchowości tego historycznego miejsca.

Praktyczne informacje:

  • Bilety można zakupić ONLINE na stronie parku – link tutaj.
  • Od 2021 roku jest całkowity zakaz kąpieli na terenie Narodowego Parku Krka.
  • Godziny otwarcia parku przy wodospadzie Skradinski Buk 2023r.: czerwiec, lipiec, sierpień: 8:00-20:00, wrzesień: 8:00-19:00
  • Od kwietnia do października pływają łodzie na wysepkę Visovac w godz. 10.00-20.00, poza sezonem do godz. 17.00-18.00. Koszt 15€/os.
  • Na teren parku można wejść z psem, ale na smyczy ze względu na dużą ilość turystów.
  • Zakaz łowienia ryb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *