CHORWACJA,  Wszystkie

Park Narodowy KRKA w Chorwacji

Park Narodowy Krka to niezwykłe miejsce, które zapiera dech w piersiach swoją naturalną urodą i spektakularnymi wodospadami. Zajmuje powierzchnię 109km2 , dzięki czemu należy do jednych z największych parków w Chorwacji. Otoczony bujną roślinnością i kaskadującymi potokami, park oferuje niepowtarzalne doświadczenia dla miłośników przyrody i podróżników. Przechadzając się po malowniczych ścieżkach, można podziwiać wodospady, których wspaniałe kaskady tworzą magiczną symfonię dźwięków i barw. Park Narodowy Krka to dom dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Można tu spotkać rzadkie ptaki, takie jak orliki i czaple, oraz zobaczyć różnorodne gatunki roślin, w tym wiele endemitów.

Park Narodowy Krka czynny cały rok

Park czynny jest przez cały rok. Jeśli chcemy dotrzeć tylko do wodospadów Skradinski Buk należy skorzystać z wejścia Lozovac. Auto należy zostawić na dużym parkingu przy kasie biletowej i na dół zejść o własnych siłach lub skorzystać z parkowych autobusów. Od kwietnia do października park umożliwia zwiedzającym bezpłatny transport autobusem od wejścia aż do Skradinskiego Buku. Polecam zjazd autobusem na dół i usiąść jak najbliżej kierowcy, a gwarantuję dodatkową adrenalinę. Kierowca aby zmieścić się na licznych zakrętach musi wysunąć przód autokaru nad przepaść:) Ogólnie rzecz biorąc dodatkowa atrakcja 🙂

Woda, spływająca z wysokich klifów, bez wątpienia tworzy mistyczną atmosferę, pozostawiając niezapomniane wrażenia. Mieliśmy przyjemność kąpieli w tych cudnych jeziorach i pod wodospadami ale od 2021 roku jest całkowity zakaz kąpieli w PN KRKA! To miejsce jest prawdziwym rajem dla miłośników fotografii, którzy mogą uwiecznić niezwykłe krajobrazy i dziką przyrodę. Wizyta w Parku Narodowym Krka to nie tylko podróż do piękna, ale także możliwość zanurzenia się w historii i kulturze tego regionu. Park Narodowy Krka był miejscem kręcenia filmów i produkcji telewizyjnych np Winnetou. Jego malownicze krajobrazy i piękne wodospady przyciągają twórców filmowych z całego świata, którzy korzystają z niepowtarzalnej scenerii do realizacji swoich projektów.

Młyny wodne

Park otacza zabytkowe młyny wodne, które stanowią świadectwo tradycyjnego sposobu życia i pracy ludzi, którzy od wieków czerpią z dobrodziejstw natury. Te historyczne struktury stanowią ciekawy przykład technologii wykorzystywanej przez wiele pokoleń do mielenia zbóż. To miejsce pełne harmonii i spokoju, które daje szansę na oderwanie się od zgiełku codzienności, a także pozwala na kontemplację piękna przyrody w jej najczystszej formie. Park Narodowy Krka to przede wszystkim oaza ciszy i równowagi. Zapewnia niezapomniane wrażenia i inspirację dla wszystkich, którzy pragną odkryć magiczne zakątki Chorwacji.

Wodospad Skradinski Buk

Jak wiemy Park słynie ze swoich pięknych wodospadów. Najbardziej znany i największy to wodospad Skradinski Buk. Ma on wysokość około 45 metrów i jest jednym z największych atrakcji parku. To wspaniałe miejsce, gdzie turkusowa woda spływa po stopniach skalnych, tworząc imponujące kaskady.

Do największego wodospadu Skradinski Buk można dojść w niecałe 10 minut przepiekną ścieżką. Na dodatek wiedzie głównie po drewnianych kładkach i mostkach o długości około 875 metrów. Widoki są naprawdę niesamowite, woda w rzece jest przeźroczysta i kryształowo czysta, doskonale widać pływające w niej ryby.

W środku Parku Narodowego Krka znajduje się malownicza wyspa Visovac. Na wyspie znajduje się klasztor franciszkański z XV wieku, który jest ważnym miejscem pielgrzymek. Odwiedzający mogą podziwiać piękne krajobrazy i zanurzyć się w duchowości tego historycznego miejsca.

Praktyczne informacje:

 • Bilety można zakupić ONLINE na stronie parku – link tutaj.
 • Od 2021 roku jest całkowity zakaz kąpieli na terenie Narodowego Parku Krka.
 • Godziny otwarcia parku przy wodospadzie Skradinski Buk 2023r.: czerwiec, lipiec, sierpień: 8:00-20:00, wrzesień: 8:00-19:00
 • Od kwietnia do października pływają łodzie na wysepkę Visovac w godz. 10.00-20.00, poza sezonem do godz. 17.00-18.00. Koszt 15€/os.
 • Na teren parku można wejść z psem, ale na smyczy ze względu na dużą ilość turystów.
 • Zakaz łowienia ryb.

Jeden komentarz

 • sòng bạc

  It’s actually a great and helpful piece of information. I’m happy that you just shared
  this useful information with us. Please keep us up to date like this.
  Thank you for sharing.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *