MAŁOPOLSKA,  MOGIELICA 1170 m,  Wszystkie

Mogielica 1170m n.p.m. – Korona gór Polski

Mogielica – Beskid Wyspowy

Mogielica zaliczana jest do Korony Gór Polski, jest to najwyższy szczyt pasma górskiego – Beskidu Wyspowego – 1170 m n.p.m. Na jej szczycie znajduje się nowa, metalowa wieża widokowa, z której roztacza się malowniczy, przepiękny widok na okolicę i panoramy na Tatry, Gorce i Beskidy. Trasy na Mogielicę są jednymi z najciekawszych i najbardziej widokowych w całym Beskidzie Wyspowym. Z przepięknych widoków słynie też znajdująca się tuż pod szczytem Polana Stumorgowa. W sezonie letnim możemy korzystać ze ścieżek rowerowych, które zimą zamieniają się w trasy narciarstwa biegowego. W 2011 roku utworzono na zboczach Mogielicy rezerwat, którego celem jest ochrona głuszca, a także innych występujących tu rzadkich gatunków ptaków i ich siedlisk. Wokół góry krążą legendy. Jedną z nich jest ta, która głosi, że na znajdującym się pod jej szczytem, dużym głazie zwanym 'Zbójnickim Stołem’, zbójnicy liczyli zdobyte pieniądze, które następnie ukryli w jaskini zwanej Marszałkową Studnią na polanie Poręba.

Szlaki prowadzące na szczyt Mogielicy:

  • Najbardziej popularny szlak zielony z przełęczy Rydza Śmigłego w Chyszówkach (1h 40 i 3,5 km). Po drodze kilka polan z pięknymi widokami. Bezpłatny duży parking. Poziom trudności: łatwy.
  • Niebieski szlak z Jurkowa (2h 25 min, 5,3 km). Parking w centrum miasta. Na szlaku sporo widoków, m.in. z polany Cyrla, po drodze przechodzimy koło ciekawej wychodni skalnej „Zbójnicki Stół”. Poziom trudności: łatwy.
  • Niebieski szlak ze Szczawy, który prowadzi przez wspomnianą wcześniej przepiękną, widokową Polanę Stumorgową (2h 30 min, 6 km). Poziom trudności: dłuższy ale łatwy.
  • Żółty szlak ze Słopnic Królewskich (2h, 4,5km). Problem z parkingiem. Poziom trudności: łatwy.
  • Zielony szlak z Wyrębiska od strony Przełęczy Słopnickiej (1,5h, 3,5km). Jest to najszybszy i najłatwiejszy sposób dotarcia na szczyt (suma przewyższeń to 335 m), ale pozbawiony pięknych widoków. Parking na Polanie Wyrębiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *