BISKUPIA KOPA 890 m,  GÓRY,  OPOLSKIE,  Wszystkie

Biskupia Kopa (890m n.p.m.) – opis, szlaki, ciekawostki

Góra Biskupia Kopa znajduje się na wysokości 890 m n.p.m. i jest jednym z najwyższych szczytów w okolicy. Należy do Korony Gór Polski oraz Korony Sudetów Polskich. Z uwagi na swoją malowniczą okolicę i interesującą historię, jest bardzo popularnym miejscem zarówno wśród turystów, jak i miłośników górskiej przyrody.

Nazwa góry Biskupia Kopa wywodzi się od biskupa Jana Václava Antonína z Kounic, który zlecił jej pomiar w 1736 roku. Jednakże, najwcześniejsza wzmianka o tej górze pochodzi z 1675 roku, kiedy to została odnotowana w księdze katastralnej.

Biskupia Kopa jest również związana z historią górnictwa w Karkonoszach. W latach 50-tych XIX wieku na stokach góry odkryto złoża rud miedzi. W wyniku eksploatacji powstało kilka sztolni i kopalń, z których największą była kopalnia „Maria”. Obecnie można zobaczyć pozostałości po tych kopalniach, a także piękne widoki na okolicę.

Warto także wspomnieć, że na szczycie góry Biskupia Kopa znajduje się wieża widokowa zbudowana w 1905 roku. Obecnie jest to punkt widokowy oferujący niesamowite panoramy na Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Izerskie i Góry Kaczawskie.

Góra ta jest także ważnym punktem na szlaku turystycznym. W pobliżu szczytu przebiegają trasy turystyczne, takie jak: Szlak Waloński, Szlak Kamiennych Wałów czy Szlak Karkonoski. Góra ta jest doskonałym miejscem do wspinaczki górskiej, narciarstwa biegowego oraz jazdy na nartach zjazdowych w sezonie zimowym.

Góra Biskupia Kopa to popularny cel wędrówek turystycznych w Karkonoszach. Istnieje kilka szlaków prowadzących na jej szczyt, z których każdy oferuje niepowtarzalne widoki na okolicę oraz ciekawe atrakcje. Oto krótki opis szlaków prowadzących na Biskupią Kopę:

 1. Szlak Żółty spod Ośrodka Wypoczynkowego Ziemowit w Jarnołtówku – trasa: 3,9 km, czas ok. 1h 50m (w jedną stronę), przewyższenie : 418 m, stopień trudności: trasa bardzo łatwa, możliwość wjazdu z wózkiem. Parking duży, płatny.
 2. Szlak Czerwony z Bolkowic – trasa: 3,3km, czas ok, 1h 40 minut (w jedną stronę), przewyższenie : 492 m, stopień trudności: trasa łatwa. Darmowy parking przy drodze.
 3. Szlak Niebieski z Pokrzywnej – trasa: 6,4 km, czas ok. 2h 45m (w jedną stronę), przewyższenie: 555m, stopień trudności: łatwa z jedną wysoką 11-metrową drabiną. Parking mały darmowy.

Nie ważne, którą trasę wybierzesz, każda z nich oferuje niezapomniane wrażenia i piękne widoki na okolicę. To z pewnością jeden z najpiękniejszych szczytów w Karkonoszach i nie może go zabraknąć na liście miejsc do odwiedzenia przez miłośników górskich wędrówek.

Oto 10 ciekawostek na temat Biskupiej Kopy:

 1. Idąc niebieskim szlakiem z Pokrzywnej idziemy przez Gwarkową Perć, na której znajduje się drabina po której musimy wspiąć się, aby iść dalej. To ponoć najdłuższa w Polsce drabinka do wspinaczki skalnej (35 stopni, 11 metrów).
 2. Nazwa góry pochodzi od faktu, że w średniowieczu biskupi wrocławscy mieli tam swoje dobra.
 3. Na szczycie Biskupiej Kopy znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać piękne widoki na okolicę.
 4. W schronisku 'Domu Turysty’ Pod Biskupią Kopą pod sufitem wiszą obcięte krawaty – jeśli jakiś elegancik pojawi się tu z nim na szyi, może liczyć na pewną utratę tegoż elementu wystroju 🙂
 5. W 1962 roku na Biskupiej Kopie odkryto jedno z największych w Polsce wystąpień rubinów, które jednak nie ma już znaczenia gospodarczego.
 6. Na stokach Biskupiej Kopy znajduje się kilka schronisk turystycznych, w których można zatrzymać się na nocleg.
 7.  W latach 2015 – 2018 zostało wycięte ponad 200 tysięcy świerków na ok. 280 hektarach, ponieważ zostały zaatakowane przez kornik drukarz. Na szczęście te łyse stoki zaczyna na nowo porastać las liściasty.
 8. Na stokach Biskupiej Kopy rośnie wiele cennych gatunków roślin, takich jak m.in. krokusy, szarotki czy wawrzynek wilczełyko.
 9. W czasie II wojny światowej na Biskupiej Kopie działała niemiecka bateria artylerii przeciwlotniczej.
 10. Góra ta jest popularnym celem rajdów i zawodów sportowych, takich jak np. Bieg Piastów czy Maraton Karkonoski.
Biskupia Kopa – Schronisko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *